Největší chybou je s otužováním vůbec nezačínat, protože ……… výčet „argumentů“ proti si doplňte podle libosti. Pravda je, že se při otužování stačí řídit vlastním zdravým rozumem, případně si nechat poradit od zkušeného otužilce. Tím se vyhnete chybám, které vám brání cítit se během pobytu ve studené vodě a hlavně po něm příjemně.
Nevíte, jak vaše tělo zareaguje na studenou vodu. Hlavou se vám honí různé hrozné představy a scénáře. K tomu odrazování od lidí, kteřísi nepustí studenou vodu ani v koupelně. Obavy jsou normální, ale strach způsobuje, že je tělo ztuhlé a nerozhodujete se racionálně.
Jediná cesta, jak se při otužování uvolnit a užít si ho, je jít krok po kroku. Vykašlete se na studenou sprchu. Jděte rovnou k mělké řece nebo jezeru. Voda v přírodě je jiná než ve sprše.
V klidu se ve studené vodě jen projděte – nejdřív po kotníky, pak po kolena. A hned utřít. Uvidíte, že vám nohy ani ruce neupadnou.
Pak si pomalu přidávejte, až na chvilku ponoříte celé tělo. Důležitá je pravidelnost – mě osobně vyhovuje otužování každý druhý den. Pokud kvůli něčemu vynecháte víc jak 2 týdny, začněte znovu od začátku.
Na sociálních sítích vidíte, jak někdo vydrží v ledové vodě půl hodiny a ještě u toho streamuje. Nebo posloucháte hovor zkušených otužilců, kolik toho naplavou a pod ledem. Vykašlete se na tyhle věci-to nejste vy.
Poslouchejte jen svoje tělo. To určuje vaše hranice komfortu a zdraví. Navíc každý den je jiný, jinak se cítíte. Podle toho si určujete, jak dlouho ve vodě pobudete. Někdy je to kratší doba, jindy delší. Ale nikdy nebuďte ve vodě tak dlouho, aby jste se v ní začali třást.
Úlohou ostatních lidí na břehu nebo ve vodě je jistit vás, pokud je o to požádáte. Hlavně na začátku je fajn, když s vámi někdo chodí, kdyby něco. Ale tím jejich úloha končí.
Cvičení je nejlepší způsob, jak se po pobytu ve studené vodě zahřát. Při jakémkoli pohybu se vytváří teplo ve svalech, tedy interně. Ideální jsou pomalé pohyby.
Já osobně cvičím Pozdrav slunci, jiný oblíbený cvik je poloha jezdce na koni. Najděte si to svoje, které vám dělá radost.
Nedělejte žádné klikování ani rychlý běh.
Studená krev z končetin se pak rychle dostane do celého těla, začnete se třást a rozhodně se nebudete cítit v pohodě. Navíc hrozí i svalové zranění, když prochladlé svaly nutíte k rychlému pohybu.
Hlavně při prvním ponorech do studené vody se vám prudce zrychlí dýchání. To je úplně normální reakce těla. Pomůžete si ponořením s výdechem. Tělo si po pár ponorech zvykne a pak už si pobyt ve vodě jen užíváte.
Uvědomte si, že otužováním svému tělu jen prospíváte. Nejdete do vody „vydržet“ tu hroznou zimu 30 sekund. Jdete si tam pro spoustu benefitů! Nebojujte sami se sebou.
Soustřeďte se na pomalé dýchání a krásně se uvolníte.
Při ponoření do studené vody se tělo pěkně rozpumpuje. Rozproudí se krev, cévy si zacvičí, uvolní se hromada endorfinu a dalších hormonů. Pokud do studené vody hupnete pozdě večer, budete se vám hůř usínat a vaše tělo si tak dobře neodpočine.
Ideální je plavání nebo ponoření do studené vody hodinku po lehkém jídle. A nebojte se toho. Je to fajn.